Sprawdź swój BiK

sprawdź swój raport z bik

Jak wygląda Twój raport kredytowy z Biura Informacji Kredytowej?

Jeśli chcesz wiedzieć wcześniej, przed złożeniem wniosku o kredyt, jakie informacje na Twój temat zobaczy instytucja finansowa w raporcie z Biura Informacji Kredytowej (BIK), masz taką możliwość. Sam sprawdź swój raport z BIK. Warto to zrobić szczególnie w sytuacji, gdy istnieje obawa co do terminowości regulowania w przeszłości innych zobowiązań kredytowych, a ma to ogromne znaczenie dla banków i przyszłych decyzji odnośnie udzielenia nowego kredytu.
Dowiesz się jaka jest Twoja historia kredytowa, zobaczysz czy informacje o spłaconych ratach są przekazywane do BIK regularnie, sprawdzisz kto pytał o Twoje dane i ile kredytów jest przypisanych do Ciebie (upewnisz się, czy nikt nie wziął na Ciebie kredytu).

Raport kredytowy zawiera:
– szczegóły historii kredytowej – jak wspomniano wcześniej, można bardziej szczegółowo prześledzić historię każdego ze swoich kredytów. Zobaczysz też tabelę, w której zsumowane są wszystkie dane na temat kredytów;
– Ocenę punktową – tzw. Scoring – wiarygodność kredytowa oczami banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze jest ryzyko związane z udzieleniem Ci kolejnego kredytu. Elementami mającymi wpływ na Twoją ocenę punktową mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów a także częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Informacja Ustawowa BIK

Każdy ma prawo wglądu w dane zgromadzone na jego temat. Dlatego raz na 6 miesięcy można pobrać BEZPŁATNIE Informację Ustawową BIK, która zawiera dane przetwarzane na Twój temat, wraz ze wskazaniem podmiotów, które przekazały je do BIK.

 • Informację Ustawową możesz pobrać tylko raz na 6 miesięcy.
 • Informacja Ustawowa zawiera Twoją historię kredytową.
 • Informacja Ustawowa nie zawiera oceny punktowej, wyliczanej przez BIK na potrzeby instytucji finansowych.
 • Dane prezentowane w Informacji Ustawowej są aktualne na moment ich wygenerowania.
 • Informacja ustawowa jest dostarczana online w formie pliku PDF, w ciągu 30 dni od daty zamówienia,
  lub korespondencyjnie. Z doświadczenia wiem, iż zamówienie jest realizowane najczęściej w ciągu paru dni.

Co zrobić, aby uzyskać raport?

 1. Zakładasz konto na stronie www.bik.pl
 2. Podajesz  swoje dane osobowe.
 3. Potwierdzasz tożsamość (etap niezbędny ponieważ dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową).
 4. Logujesz się.
 5. Zamawiasz aktualny druk wniosku poprzez formularz kontaktowy w panelu BiK.
 6. Wypełniasz formularz.
 7. Składasz w BiK wybierając jedną z poniższych możliwości:
 • osobiście w Centrum Obsługi Klientów BiK w Warszawie;
 • wysyłka pocztą;
 • za pomocą formularza kontaktu z zalogowanego konta w Portalu BiK;
 • jako załącznik w wiadomości e-mail, uwierzytelnionej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Aplikacja internetowa jest czytelna i intuicyjna. Z pewnością nie będziesz mieć problemów z przebrnięciem przez poszczególne etapy zmierzające do pozyskania raportu z BIK.

Warto wcześniej przygotować sobie:
– numer Twojego dowodu osobistego
– numer PESEL
– adres i numer telefonu
– skan lub zdjęcie Twojego dowodu osobistego w formacie JPG lub PNG (2 strony). Łączna wielkość plików nie może przekraczać 3 MB.
– numer Twojego konta bankowego, z którego wykonasz przelew identyfikacyjny w wysokości 1 zł (czynność konieczna w celu potwierdzenia tożsamości). Uwaga: konto, z którego nastąpi przelew nie może być rachunkiem firmowym, jak również nie może być rachunkiem wspólnym.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci ten temat. Teraz sprawdź swój raport z BiK. Do dzieła! 😉


Czyszczenie BIK???

Prawdopodobnie spotkałeś się kiedyś ze sformułowaniem „czyszczenie BIK”, które ewidentnie sugeruje, iż z bazy BIK można usunąć niewygodne informacje. W praktyce jest to niemożliwe.

To prawo bankowe reguluje zasady przekazywania danych do BIK, ich przechowywania oraz wprowadzania do nich zmian. Biuro Informacji Kredytowej nie modyfikuje przekazywanych danych – jest jedynie ich administratorem. Gdy starasz się o jakiś kredyt, do BIK przekazywane są przez instytucje finansowe Twoje dane a potem przynajmniej raz tygodniowo przekazywane są informacje o spłacanych kolejnych ratach (regulowanych w terminie bądź z opóźnieniami) aż do momentu spłaty całkowitej kredytu.

Po spłacie kredytu, informacje o nim stają się niewidoczne dla instytucji finansowych chyba, że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Jeżeli spłata kredytu była nieterminowa i historycznie, opóźnienie sięgało nawet ponad 60 dni, informacje o takim kredycie mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat. Niestety możliwości co do modyfikacji danych w BIK masz ograniczone. Można jedynie wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie lub złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku. Jeżeli informacje zawarte w BIK są nieprawdziwe lub nieaktualne, masz prawo wnioskować o ich korektę w instytucji, która takie dane tam przekazała (BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji).

Kiedy można wystąpić o usunięcie danych z BIK?

W 3 sytuacjach:

 1. Zauważyłeś w swojej historii kredytowej nieprawdziwe lub nieaktualne informacje – i chcesz je skorygować.
 2. Minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu i chcesz mieć pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej.
 3. Chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie).