Sprawdź swój BiK

sprawdź swój raport z bik

Jak wygląda Twój raport kredytowy z Biura Informacji Kredytowej?

Jeśli chcesz wiedzieć wcześniej, przed złożeniem wniosku o kredyt, jakie informacje na Twój temat zobaczy instytucja finansowa w raporcie z Biura Informacji Kredytowej (BIK), masz taką możliwość. Sam sprawdź swój raport z BIK. Warto to zrobić szczególnie w sytuacji, gdy istnieje obawa co do terminowości regulowania w przeszłości innych zobowiązań kredytowych, a ma to ogromne znaczenie dla banków i przyszłych decyzji odnośnie udzielenia nowego kredytu.
Dowiesz się jaka jest Twoja historia kredytowa, zobaczysz czy informacje o spłaconych ratach są przekazywane do BIK regularnie, sprawdzisz kto pytał o Twoje dane i ile kredytów jest przypisanych do Ciebie (upewnisz się, czy nikt nie wziął na Ciebie kredytu).

Raport kredytowy zawiera:
– szczegóły historii kredytowej – jak wspomniano wcześniej, można bardziej szczegółowo prześledzić historię każdego ze swoich kredytów. Zobaczysz też tabelę, w której zsumowane są wszystkie dane na temat kredytów;
– Ocenę punktową – tzw. Scoring – wiarygodność kredytowa oczami banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze jest ryzyko związane z udzieleniem Ci kolejnego kredytu. Elementami mającymi wpływ na Twoją ocenę punktową mają m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów a także częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Informacja Ustawowa BIK

Każdy ma prawo wglądu w dane zgromadzone na jego temat. Dlatego raz na 6 miesięcy można pobrać BEZPŁATNIE Informację Ustawową BIK, która zawiera dane przetwarzane na Twój temat, wraz ze wskazaniem podmiotów, które przekazały je do BIK.

 • Informację Ustawową możesz pobrać tylko raz na 6 miesięcy.
 • Informacja Ustawowa zawiera Twoją historię kredytową.
 • Informacja Ustawowa nie zawiera oceny punktowej, wyliczanej przez BIK na potrzeby instytucji finansowych.
 • Dane prezentowane w Informacji Ustawowej są aktualne na moment ich wygenerowania.
 • Informacja ustawowa jest dostarczana online w formie pliku PDF, w ciągu 30 dni od daty zamówienia,
  lub korespondencyjnie. Z doświadczenia wiem, iż zamówienie jest realizowane najczęściej w ciągu paru dni.

Co zrobić, aby uzyskać raport?

 1. Zakładasz konto na stronie www.bik.pl
 2. Podajesz  swoje dane osobowe.
 3. Potwierdzasz tożsamość (etap niezbędny ponieważ dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową).
 4. Logujesz się.
 5. Zamawiasz aktualny druk wniosku poprzez formularz kontaktowy w panelu BiK.
 6. Wypełniasz formularz.
 7. Składasz w BiK wybierając jedną z poniższych możliwości:
 • osobiście w Centrum Obsługi Klientów BiK w Warszawie;
 • wysyłka pocztą;
 • za pomocą formularza kontaktu z zalogowanego konta w Portalu BiK;
 • jako załącznik w wiadomości e-mail, uwierzytelnionej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Aplikacja internetowa jest czytelna i intuicyjna. Z pewnością nie będziesz mieć problemów z przebrnięciem przez poszczególne etapy zmierzające do pozyskania raportu z BIK.

Warto wcześniej przygotować sobie:
– numer Twojego dowodu osobistego
– numer PESEL
– adres i numer telefonu
– skan lub zdjęcie Twojego dowodu osobistego w formacie JPG lub PNG (2 strony). Łączna wielkość plików nie może przekraczać 3 MB.
– numer Twojego konta bankowego, z którego wykonasz przelew identyfikacyjny w wysokości 1 zł (czynność konieczna w celu potwierdzenia tożsamości). Uwaga: konto, z którego nastąpi przelew nie może być rachunkiem firmowym, jak również nie może być rachunkiem wspólnym.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci ten temat. Teraz sprawdź swój raport z BiK. Do dzieła! 😉


Czyszczenie BIK???

Prawdopodobnie spotkałeś się kiedyś ze sformułowaniem „czyszczenie BIK”, które ewidentnie sugeruje, iż z bazy BIK można usunąć niewygodne informacje. Teoretycznie jest to niemożliwe.

To prawo bankowe reguluje zasady przekazywania danych do BIK, ich przechowywania oraz wprowadzania do nich zmian. Biuro Informacji Kredytowej nie modyfikuje przekazywanych danych – jest jedynie ich administratorem. Gdy starasz się o jakiś kredyt, do BIK przekazywane są przez instytucje finansowe Twoje dane a potem przynajmniej raz tygodniowo przekazywane są informacje o spłacanych kolejnych ratach (regulowanych w terminie bądź z opóźnieniami) aż do momentu spłaty całkowitej kredytu.

Po spłacie kredytu, informacje o nim stają się niewidoczne dla instytucji finansowych chyba, że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Jeżeli spłata kredytu była nieterminowa i historycznie, opóźnienie sięgało nawet ponad 60 dni, informacje o takim kredycie mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat. Niestety możliwości co do modyfikacji danych w BIK masz ograniczone. Można jedynie wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie lub złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku. Jeżeli informacje zawarte w BIK są nieprawdziwe lub nieaktualne, masz prawo wnioskować o ich korektę w instytucji, która takie dane tam przekazała (BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji).

Kiedy można wystąpić o usunięcie danych z BIK?

W 3 sytuacjach:

 1. Zauważyłeś w swojej historii kredytowej nieprawdziwe lub nieaktualne informacje – i chcesz je skorygować.
 2. Minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu i chcesz mieć pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej.
 3. Chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie. Muszę tu zauważyć, iż biorąc pod uwagę doświadczenia Klientów, banki jednak dość często „idą na rękę” Kredytobiorcom i pozytywnie rozpatrują ich pisma dot. nie wyrażenia zgody na udostępnianie w bazie BiK danych po wygaśnięciu umów kredytowych nawet przed upływem 5 lat.