Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Poniżej przedstawiam możliwe sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej.

Każdy bank w inny sposób ustala zdolność kredytową przyszłego Kredytobiorcy. Różnice między bankami w wyliczonej maksymalnej zdolności Klienta mogą być czasem dość duże (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!). Oto sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej:

  • po pierwsze, zrób wszystko aby Twoje wpływy z tytułu wynagrodzenia były wyższe. Negocjuj z pracodawcą. Jeśli czujesz się na siłach, zmień pracę (póki sytuacja na rynku pracy jest w miarę korzystna dla pracowników). Wiem, że nie jest to najłatwiejsza opcja, ale zawsze można podjąć taką próbę – to przecież nic nie kosztuje. Możesz również spróbować uzyskiwać dodatkowe dochody z innego źródła np. z umów zleceń/o dzieło.
  • mając większy wkład własny przy ubieganiu się o kredyt, możesz uzyskać lepsze warunki kredytowe (wyższy wkład to niższe oprocentowanie czyli niższa rata kredytu co automatycznie zwiększa możliwą do uzyskania maksymalną kwotę kredytu).
  • poprzez wybór rodzaju rat kredytowych również masz wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej. Jeśli deklarujesz spłatę kredytu w ratach równych, oznacza to, iż możesz wnioskować o wyższą kwotę kredytu. W ratach malejących natomiast,  spłatę rat zaczynasz od ich wyższej wysokości (kredyt spłacasz szybciej przy takich ratach, ale przez pierwsze lata spłaty, raty są bardziej odczuwalne w comiesięcznych zobowiązaniach finansowych). W systemie spłat w ratach malejących, możliwa do uzyskania maksymalna kwota kredytu jest niższa niż w przypadku rat równych. Manipulując jeszcze z okresem kredytowania, dłuższy wnioskowany okres to niższa rata i wyższa zdolność kredytowa. PAMIĘTAJ: kredyt hipoteczny w większości banków można nadpłacać bez dodatkowych opłat! (w związku z tym niech nie przeraża Cię całkowita suma kosztów odsetkowych).
  • jeśli masz inne zobowiązania kredytowe (pożyczki, limity w koncie, karty kredytowe), warto z nich zrezygnować/spłacić wcześniej i zamknąć. Takie działanie umożliwi Tobie uzyskać wyższą kwotę kredytu hipotecznego. Ważne: nawet gdy posiadasz kartę kredytową i z niej nie korzystasz, obniża to Twoją zdolność kredytową! (lepiej iść do banku i ją zamknąć).
  • wszystkie banki sprawdzają historię kredytową przyszłego Kredytobiorcy w BIK (ocenia, sprawdza tzw. scoring). Jeśli nie ma nic do zarzucenia to dobrze. Bank chętniej udzieli nowego kredytu. W sytuacji istnienia wielu drobnych zobowiązań kredytowych, których suma rat co miesiąc stanowi dość pokaźną kwotę, warto zastanowić się nad ich konsolidacją, która pozwoli wydłużyć czas spłacanych kredytów. Dzięki temu nowa rata będzie niższa, co z pewnością wpłynie na zwiększenie zdolności kredytowej przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.
  • kwestia statusu cywilnego: banki z reguły traktują dwie ubiegające się o kredyt osoby bez związku małżeńskiego jako dwa odrębne gospodarstwa domowe, co obniża zdolność kredytową. W sytuacji istnienia związku małżeńskiego, w którym jedna z osób ma gorszą historię kredytową, można poważnie pomyśleć o zrobieniu rozdzielności majątkowej i o kredyt wnioskowałaby ta osoba z lepszą historią w BIK. A co z dziećmi? Jeśli Jesteście na etapie planowania zwiększenia rodziny, kredytem hipotecznym warto zająć się jeszcze przed powitaniem nowego potomka (ilość dzieci w rodzinie wpływa na zdolność kredytową – im mniej dzieci tym wyższa zdolność).
  • kolejnym rozwiązaniem na zwiększenie swoich możliwości kredytowych jest skorzystanie z pomocy rodziny. Do kredytu może przystąpić poza głównymi Kredytobiorcami także inna osoba posiadająca stabilne źródło dochodów. Z dodatkowymi udokumentowanymi dochodami można wnioskować o wyższą kwotę kredytu hipotecznego. W późniejszym okresie, gdy główni Kredytobiorcy będą mieć już wyższe dochody, do banku należy złożyć wniosek o odłączenie z kredytu tych dodatkowych osób, które wcześniej wspomogły swoim dochodem przy uzyskaniu wyższej zdolności kredytowej.
  • WARTO dużo wcześniej spotkać się ze mną aby właściwie przygotować się do uzyskania kredytu hipotecznego w odpowiedniej wysokości i na jak najlepszych warunkach. Skorzystanie z usług Eksperta jakim jestem ma sens! To duża oszczędność czasu, mniej stresu, ograniczenie do minimum ryzyka związanego z odmową ze strony banku. Pomogłem już wielokrotnie w uzyskaniu decyzji pozytywnej w naprawdę trudnych przypadkach. Pomoc Eksperta jest BEZPŁATNA.

 


Jaki ma sens zaciąganie kredytu hipotecznego nawet gdy posiada się kilkaset tysięcy własnych środków?

– kredyt hipoteczny na dzień dzisiejszy jest najtańszym pieniądzem jaki można pozyskać na rynku (chyba, że pożyczamy od rodziny 😉 )

– można kupić dwa mieszkania (jedno dla siebie a drugie pod inwestycję/wynajem). Kredyt/kredyty są spłacane przez najemców. To dodatkowe zabezpieczenie emerytalne. Takie rozwiązanie nie jest wskazane dla osób, których zdolność kredytowa jest „na styk” (pamiętaj, że oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zmienne i może nie tylko ulec obniżeniu ale również wzrostowi co przełoży się na wyższą ratę kredytu.